• slovak
  • czech
  • flagswiss

Atriální fibrilace (AF) je hlavním rizikovým faktorem cévní mozkové příhody. Jedná se o nejběžnější nepravidelný srdeční rytmus. AF je odpovědná za 20 % všech cévních mozkových příhod.

Přestože AF přímo nezpůsobuje smrt, její přidružené komplikace, např. cévní mozková příhoda, mohou ohrozit život. Pokud by byla AF zjištěna a léčena v raném stádiu, mohlo by se předejít 2 z 3 cévních mozkových příhod. Během AF je narušen přenos elektrických signálů do srdce, což vede k velmi rychlému chaotickému rytmu horní předsíně srdce (atrium).
V důsledku toho se předsíň nemůže efektivně smrštit a vytlačit krev do dolní komory (ventriculus). Ze srdce není přečerpána veškerá krev, proto stagnuje. Uvízlá krev má tendenci tvořit krevní sraženiny, které mohou putovat krví přímo do mozku a zapříčinit cévní mozkovou příhodu.

Příznaky AF

Jelikož AF je často bez příznaků, většinou zůstává nezjištěna, nebo je objevena při vyšetřeních v důsledku cévní mozkové příhody – když je už příliš pozdě. Podle statistik AF odpovídá za 20 % všech cévních mozkových příhod. Toto procento je však poddimenzované, protože nepravidelný srdeční rytmus se častokrát včas vrátí do klidného období, které může trvat až tři měsíce a pacienti tak tento symptom podcení. Na základě odhadů studie se předpokládá, že přibližně 6 % cévních mozkových příhod je způsobených AF, která nebyla dříve identifikována.

Video o AF

Příčiny AF

Rizikovým faktorem vzniku AF je zvyšující se věk. Prevalence AF u osob ve věku do 50 let je přibližně 5 %, u osob starších 65 let se zvyšuje na 10 %.

Další rizikové faktory AF:

hypertenze – přibližně 80 % všech pacientů s AF má zároveň hypertenzi. Proto je vhodné při měření krevního tlaku dělat screening AF.
cukrovka
onemocnění srdce
nezdravý životní styl např. kouření, pití alkoholu a nedostatek pohybu.

Unikátní detekce AF

Jedinečná Microlife AFib technologie umožňuje detekovat AF během běžného měření krevního tlaku.

Aktuality

Ocenění za vysokou designovou kvalitu: Microlife NC 200 obdrží ocenění Red Dot Award: Produktový Design 2018

S hrdostí Vám oznamujeme, že MICROLIFE získal ocenění Red Dot: Produktový design 2018

Číst dál...