• slovak
  • czech
  • flagswiss

Hormonální změny související s ovulací vytvářejí mírný nárůst ženské bazální tělesné teploty (přibližně 0,3 °C), stejně jako i jiné rozeznatelné příznaky, například změny konzistence hlenu krčku dělohy. Prostřednictvím sledování změny bazální teploty, mohou být páry, ve spolupráci se svým lékařem anebo poradcem plánování rodiny, schopné určit, kdy dochází k ovulaci. Monitorování dalších symptomů, jako jsou například změny cervikálního hlenu, může pomoci při určování plodných dní před ovulací. Sledování změny teploty ve spojení s jinou metodou, je známé jako Sympto-termální metoda. Určení ovulace může sloužit pro načasování pohlavního styku v čase plodných dní a na zvýšení pravděpodobnosti možnosti otěhotnět.

ŽENSKÝ REPRODUKČNÍ CYKLUS

BB MT16C2 Basal V25 3011Pro pochopení Metody bazální teploty, je užitečné prozkoumat základy ženské reprodukční aktivity.

A. Úloha hormonů při ovulaci

Na začátku každého menstruačního cyklu vylučuje hypofýza hormon FSH (folikule stimulující hormon), který působí na vaječníky a připravuje je na ovulaci. Během přípravy jednoho nebo vícero folikul ve vaječníku na ovulaci, vylučují další hormon s názvem estrogen, který připravuje dělohu na těhotenství tím, že se stará o zhrubnutí její vnitřní sliznice. Estrogen také vyvolává vylučování hlenovitého výtoku žlázami krčku dělohy. Tento hlen mění prostředí v pochvě a dělá ho příznivějším pro život spermií. Zabezpečuje prostředí, ve kterém se spermie posouvají směrem nahoru do dělohy. Hlen se obvykle začíná tvořit jako lepkavá hmota. Během období plodnosti se stává tekutějším a hojným, obvykle dosahuje konzistenci velmi podobnou syrovým vaječným bílkům. Někdy se mění na vodový, řídký, nadále však tvoří pocity lubrikace anebo vlhkosti na vnějších vaginálních pyscích.

B. Co je to ovulace?

Při ovulaci uvolní ovariální folikul vajíčko, které zachytí jeden z vejcovodů a transportuje ho směrem k děloze. Na otěhotnění je potřebné, aby bylo vajíčko oplodněné spermiemi do 24 hodin po ovulaci. Po 24 hodinách se vajíčko rozpadá a nemůže už dojít k jeho oplodnění.

C. Co se děje po ovulaci?

Po ovulaci ovariální folikul, který uvolnil vajíčko, vylučuje další hormon nazývaný progesteron. Ten potlačí další ovulaci. Progesteron pokračuje v přípravě sliznice dělohy a udržuje ji po ovulaci. Má vliv také na zvýšení bazální teploty a zahuštění cervikálního hlenu. Zahustí se tak hodně, že to vypadá, že vyschl. Sekrece ovariálního progesteronu pokračuje po dobu asi 14 dní. Když se zastaví, vnitřní sliznice dělohy už nemůže být zachována. Uvolňuje se, následně se odstraní procesem známým jako menstruace a menstruační cyklus začíná znovu.

D. Jak stanovit den ovulace?

Při pečlivém měření bazální teploty po probuzení a jejím pravidelném zaznamenávání formou grafu je možné pozorovat charakteristické zvýšení teploty po ovulaci. Měření a zaznamenávání mírných teplotních změn, které se objevují, když dochází k ovulaci, ulehčuje bazální digitální teploměr.

E. Teplotní rozsah, před a po ovulaci

Vaše bazální teplota před ovulací se obvykle pohybuje v rozmezí 35,8 - 36,7 °C. Nejčastější rozsah je mezi 36,3 - 36,5 °C. Po ovulaci roste bazální teplota o 0,3 °C a následně mírně vzroste přibližně od středu daného menstruačního až do začátku dalšího menstruačního cyklu. Nejvyšší pravděpodobnost početí je během dní bezprostředně předcházejících ovulaci, také v den ovulace samotné.

CO JE BAZÁLNÍ TĚLESNÁ TEPLOTA?

Bazální teplota je normální tělesná teplota zdravého člověka zaznamenaná okamžitě po probuzení po nerušeném nočním spánku. Přesněji, je to tělesná teplota měřená za tzv. bazálních (základních) podmínek – 12 hodin po jídle, po klidném spánku, bez cvičení, bez emocionálního vzrušení, při normální pokojové teplotě. Pro optimální přesnost by si ženy měly svoji bazální teplotu měřit přibližně ve stejný čas každé ráno po probuzení. Změny bazální teploty u žen souvisí se změnami v reprodukčním cyklu. Proto, při každodenním měření bazální teploty a jejím zaznamenávání si můžete všimnout mírné rozdíly a závislosti, které souvisí s kolísavou hladinou hormonů v aktivním ženském těle. Následující informace vám pomohou pochopit váš menstruační cyklus a načasování ovulace. Zaznamenávání a interpretace změn bazální teploty se nazývá «Metoda bazální teploty». Metoda měření bazální teploty se může použít na pomoc při plánování rodiny. Zaznamenávání teploty a předpovídání ovulace se mohou stát prospěšným pro načasování pohlavního styku v průběhu plodných dní u žen, jako pomoc při zvyšování pravděpodobnosti otěhotnění.

ZAZNAMENÁVÁNÍ VAŠÍ BAZÁLNÍ TEPLOTY

Každodenní měření vaší bazální teploty vám umožní sledovat změny, které se vyskytují v každém ovulačním cyklu. Vaší denní bazální teplotu si můžete zaznamenávat v přiloženém «ovulačním kalendáři» v přehledné grafické formě. Vedení záznamů v tabulkách během minimálně tříměsíčním období, obvykle poskytne informace, které potřebujete na určení přibližného dne ovulace při pravidelném menstruačním cyklu. Na sledování teploty je optimální přesný Microlife bazální teploměr, který zaznamenává bazální teplotu na 2 desetinné místa a poskytuje každodenní komfort měření přímo na vašem lůžku.

Aktuality

Ocenění za vysokou designovou kvalitu: Microlife NC 200 obdrží ocenění Red Dot Award: Produktový Design 2018

S hrdostí Vám oznamujeme, že MICROLIFE získal ocenění Red Dot: Produktový design 2018

Číst dál...