• slovak
  • czech
  • flagswiss

Při plánování rodičovství je možné využít více metod stanovení plodných dní ženy. Účinnou pomocí pro plánování mateřství může být také digitální teploměr microlife MT 16C2 pro stanovení bazální tělesné teploty ženy, tedy teploty měřené za tzv. bazálních – základních podmínek. Umožňuje ženám, které chtějí rozumět své plodnosti a vědomě se podílet na jej naplnění, přirozené plánování těhotenství. Změny této teploty u žen souvisí totiž se změnami v reprodukčním cyklu.

Při každodenním měření bazální teploty a jej zaznamenávání je možné všimnout si mírné rozdíly, které souvisí s kolísavou hladinou hormonů – progesteronu a estrogenu – v aktivním ženském organismu. Pomohou ženám pochopit jedinečnost svého menstruačního cyklu a načasování ovulace. Hormonální změny související s ovulací vyvolávají u žen mírný nárůst teploty, přibližně o 0,2 °C. Pro optimální přesnost je potřebné zaznamenávat si bazální teplotu přibližně ve stejném čase ráno po probuzení. Dokud není teplota odměřena, nedoporučuje se vstát z postele. Je vhodné počkat s použitím WC, jedením nebo pitím nápojů. Přibližně 12 dní po menstruaci je teplota v pochvě nižší, cca 12 dní po ovulaci se zvýší o 0,2 – 0,5 °C a zvýšená zůstane až do další menstruace.

Měření by měl předcházet aspoň 6 hodinový odpočinek. Bazální teplota se měří v tělesných dutinách – orálně, v ústech pod jazykem, v pochvě nebo v konečníku. Neprovádí se v podpaží ani v uchu! Zvolený způsob měření by se měl používat během celé doby měření. Kombinace vícero způsobů by poskytla nepřesné výsledky a mohla by taktéž způsobit zanesení infekce! Všeobecně se doporučuje vaginální měření, v pochvě.

Zaznamenávání teploty a předpovídání ovulace se může použít pro načasování pohlavního styku během plodných dní u žen – nejvyšší možnost početí je během několika dní předcházejících ovulaci, jako i v den ovulace samotné. Pokud dojde k otěhotnění, bazální teplota zůstane zvýšená několik měsíců. Zvýšení teploty také po 21 dnech je dobrým indikátorem toho, že otěhotnění nastalo.

Také s ovulačním kalendářem

Součástí balení digitálního bazálního teploměru microlife MT 16C2 je „ovulační kalendář” vypracovaný v přehledné grafické formě. Vedení záznamů v tabulkách, během minimálně tříměsíčního období obvykle poskytne informace, potřebné pro určení přibližného dne ovulace při pravidelném menstruačním cyklu. Digitální bazální teploměr microlife MT 16C2 zaznamenává teplotu na dvě desetinná místa a poskytuje každodenní komfort měření přímo na lůžku. Konec měření oznamuje zvukovým signálem a je zabezpečený pamětí měření, která uloží poslední naměřenou hodnotu. Čas měření je 60 sekund. Předpokládaná životnost teploměru je 5 let – 10 000 vykonaných měření!

 microlife mt 16c2 60 sekundovy lekarsky teplomer 4719003002046

Co je ovulace?

Při ovulaci uvolní ovariální folikul vajíčko, které zachytí jeden z vejcovodů a transportuje ho směrem k děloze. Na otěhotnění je potřebné, aby bylo vajíčko oplodněné ve vejcovodu spermiemi přibližně do 24 hodin po ovulaci. Po více než 24 hodinách po sestoupení se vajíčko rozpadá a nemůže už dojít k jeho oplodnění.

 

Přirozené plánování rodičovství

Sledování plodných dní ženy měřením bazální teploty představuje způsob plánování rodičovství, s pomocí kterého je možné dosáhnout těhotenství. Naopak, pokud se během plodných dní ženy vyhneme pohlavnímu styku, můžeme tím nejpřirozenějším způsobem početí předcházet. Cílené soustředění pozornosti na příznaky související s plodnými, také i s neplodnými fázemi v ženském menstruačním cyklu, umožňuje mateřství naplánovat přirozeně.

Definice Světové zdravotnické organizace (WHO)

Aktuality

Ocenění za vysokou designovou kvalitu: Microlife NC 200 obdrží ocenění Red Dot Award: Produktový Design 2018

S hrdostí Vám oznamujeme, že MICROLIFE získal ocenění Red Dot: Produktový design 2018

Číst dál...